Megelőző intézkedések kánikula idejére

Tűzmegelőzés
Kánikula vagy aszály idején a fokozott tűzveszéllyel érintett térségek megyei vagy helyi önkormányzatainak, valamint – adott esetben – a gazdasági szereplők és intézmények vezetőinek különleges tűzmegelőzési intézkedési terveket kell kidolgozniuk, amelyek tartalmazzák:
- Azon tevékenységi területek azonosítását és megnevezését, ahol a magas hőmérséklet és a csapadékhiány miatt nő a tűzveszély, valamint az ezekre vonatkozó speciális védelmi intézkedések meghatározását.
- A tűzoltóberendezések és az oltóanyag-készletek napi ellenőrzését és biztosítását.
- Az éghető gőzöket vagy nyomás alatt tárolt cseppfolyós gázokat tartalmazó tartályok, edények és csomagolások napsugárzás elleni védelmét, például árnyékos tárolással.
- A gabonafélék betakarításához használt mezőgazdasági gépek ellenőrzését, hogy ne jelentsenek gyújtóforrást, valamint ezek felszerelését elsődleges beavatkozási eszközökkel.
- Bizonyos munkálatok időszakos korlátozását a nap folyamán, ha azok illékony anyagokat bocsátanak ki vagy túlmelegedést okoznak, ezzel növelve a tűzveszélyt.
- A megelőző ellenőrzések fokozását a mezőgazdasági területeken és az erdős, kirándulók által látogatott területeken.
- Tilos a nyílt láng használata tűzveszélyes helyeken, kiszáradt területeken és szeles időben. Az ilyen helyeket jogosult személyeknek kell kijelölniük és megjelölniük.
- Ételek nyílt lángon történő elkészítése csak kijelölt helyeken, megfelelő távolságban történhet, úgy, hogy a tűz ne terjedhessen épületekre, raktárakra, mezőgazdasági területekre, erdőkre vagy más szomszédos objektumokra.
- Tilos nyílt lángot használni:
- 40 méteren belül robbanásveszélyes anyagok (gáz, éghető folyadékok, gyúlékony gőzök, robbanóanyagok) közelében;
- 10 méteren belül éghető anyagok (fa, papír, textil, bitumenezett karton, olaj stb.) közelében – kivéve, ha a tűz felügyelet alatt van és megfelelően biztosított.
- A gyermekek tűzzel való játékának megelőzése olyan helyeken és körülmények között, ahol tűz keletkezhet – ez a gyermekek neveléséért és gondozásáért felelős személyek törvényes kötelessége.
Növényi eredetű hulladék és tarlóégetés megelőzése
Amennyiben a hatályos jogszabályok szerint megfelelő engedélyekkel rendelkeznek, a tarlóégetés csak az alábbi feltételek betartásával végezhető:
a) Szélcsendes időjárási körülmények között;
b) A tarló legfeljebb 10 hektáros parcellákra osztása szántással;
c) Az égetési terület elszigetelése közlekedési útvonalaktól, épületektől, szomszédos mezőgazdasági területektől, létesítményektől, erdőktől – szántással kialakított sávokkal;
d) Az égetés csak nappali időszakban történhet;
e) Az égetés teljes időtartama alatt felügyeletet és tűzoltásra alkalmas személyzetet kell biztosítani;
f) 5 hektárnál kisebb terület esetén biztosítani kell a szükséges oltóanyagokat és eszközöket;
g) 5 hektárnál nagyobb terület esetén biztosítani kell egy ekét, egy víztartályos járművet, vontatóeszközöket és a kezelőszemélyzetet.
